Draft Hastings District Plan submissions

Submissions to the draft Hastings District Plan closed 31 May 2013. A total of 312 submissions were received. 

Summary of submissions & officer comments

Submissions

Press CTRL + F on your keyboard to search for the name of the submitter. 

Submissions 1 - 50 (PDF 4.7 MB)

1 Simon Scannell
2 Diane Peters
3 Yvonne Gray
4 Margaret Loughnan
5 Leanne Cotter-Arlidge
6 Ionie Alexander on behalf of RA Alexander Trust
7 Michael & Jenny Pyatt
8 Mervyn Morgan
9 Anna Vignoli
10 Davis Canning
11 Sally & Murray Tetley
12 Malcolm Flett
13 Kevin Watson
14a Brett Gilmore on behalf of Pan Pac Forest Products
14b Brett Gilmore on behalf of Pan Pan Forestry and Logistics Division
15 Brett Gilmore/ Bob Pocknall on behalf of Hawke's Bay Forestry Group
16 Kim Goodwin
17 Bill Dodds
18 Grant Dixon
19 Perry King
20 Mike Walmsley
21 Kate Hartland
22 Craig McCorkindale
23 Lewis Thompson
24 Paula Dormer
25 Rex & karen Bartlett
26 Wendy Cook
27 Grant Burney
28 Alan Shaw
29 John & Raewyn Owens
30 Patrick Bridgeman
31 Derek Brownrigg
32 Colin Shanley Shanley & Co.
33 John Craven John Craven & Associates Ltd
34 Julia Shield
35 Warwick Marshall
36 Warwick Marshall
37 Ken Miller
38 Mr & Mrs David Bryant
39 Dan McGregor on behalf of Winstone Aggregates
40 Gary Olsen
41 Justin Harrison
42 Ian Hope
43 Angus Gordon
44 Mark Ratcliffe
45 Tim  Turvey
46 Teresa Allen-Dryburgh
47 Diane Kimber
48 Annette Buxton
49 Lex Benson-Cooper
50 Timm Kinzenbach

Submissions 51 - 64 (PDF 1.5 MB)

51 Vivien Kinzenbach
52 Mr Hannes Bauer
53 Marite Kinzenbach
54 Beate Kinzenbach
55 Lorna Willis
56 Chris and Bob Waldron
57 David Mackay
58 Bev and Don Ryder
59 Adam Baker
60 Sarah Horn
61 Tina Symmans
62 Gary Conroy
63 Joy Mildenhall
64 Andrew Morrison, Morrison Mallett on behalf of Te Awanga Vineyard

Submissions 65 - 75 (PDF 1.9 MB)

65 Brett Walker
66 John Sinclair on behalf of NZ Agricultural Aviation Assn & NZ Helicopter Assn
67 Jan White
68 Ewan Gardiner on behalf of Te Awahohonu Forest Trust
69 Gary  Peddle
70 Heather Smith
71 Vanessa Roberts
72 Katharine White
73 Bruce Allan
74 Kelvin Ellmers
75 Hanny Murphy, Opus on behalf of Ministry of Education

Submissions 76 - 80 (PDF 6.4 MB)

76 Dale Kutia
77 Mark Anderson
78 Rob Hunter on behalf of Department of Corrections
79 Matt Epplett on behalf of Rascals Childcare Centres
80 Linda Abbott

Submissions 81 - 100 (PDF 6.3 MB)

81 Dr John Wakeman on behalf of Proctor Trust, Lindisfarne College
82 John Hudson on behalf of Rudolf Steiner School Hastings Trust
83 Nick Webster
84 John Osborne
85 Brian Daly
86 Geoff Mentzer
87 Michael & Cara Hart
88 Phil Appleford
89 Jilena Hogenesch
90 Nicola Morgan
91 P & M Twigg
92 David Evans
93 DJ & PM Evans on behalf of JAYDEE Trust
94 Bernice Barnett
95 Barry A Jones
96 Christopher Cuttle
97 Phil  Appleford
98 R Palmer
99 Edward Timu
100 Roger King

Submissions 101 - 120 (PDF 3 MB)

101 Cara Gittings
102 Bruce  Wills
103 Susan Franklin
104 Marion Harper
105 Sieglinde Ziegler
106 Steve Gittings
107 Jennifer Southern
108 Jeff Bowden
109 Maureen Heaps
110 Richard Berry
111 Lynette & Gordon Hills
112 Heather Fabling
113 Edward Fabling
114 Margaret Mackenzie
115 Mr Lea Tiedemann
116 Philippa  Stonehouse
117 Helen Stonehouse
118 Helen Hill
119 Rosemary Stanley
120 Jonathan Parker

Submissions 121 - 125 (PDF 1.2 MB)

121 Robert Hunter
122 Judith Orsborn
123 Pam and Tony Street
124 Keith  Taylor
125 Mark Mahoney

Submissions 126 - 135 (PDF 8 MB)

126 Ralph & Philippa Harrison
127 Rosemary Silcock & D Comeskey
128 Andrea Jackson
129 Pam Williams
130 Martin Bates
131 Susan McGruddy
132 Yvonne Forrest
133 Nicholas Cabot
134 Adrian Stone
135 Megan Rose

Submissions 136 - 150 (PDF 3.3 MB)

136 Andrew Gifford
137 Mandy Cushing
138 Jason Cushing
139 Paul Clarke
140 Paul & Denise Pryor
141 Ross Hardy
142 Stephen Daysh, EMS on behalf of Te Awanga Downs Family Trust
143 Bruce Shortridge
144 Gavin  Yortt
145 Jane Robson
146 Tessa Hughes
147 D and Y Willis
148 Tim Durrant
149 Stephen Welsh
150 Roy Boonen

Submissions 151 - 169 (PDF6.8 MB)

151 Jenny Elliott
152 Yasmin Dubrau
153 Mr Lyn Williams
154 Steve Holder
155 Marjoleine Turel
156 Marita McCormick-Duncan
157 Jodi Lett
158 Simon Hinton
159 Anthony Vile
160 Ros Miller
161 Bruno Chambers
162 Rachel & Matthew Croft
163 Dean Moriarity
164 Sarah Williams on behalf of Contact Energy
165 Michael Whittaker on behalf of Te Mata Mushroom Company
166 Murray Tonks, Environmental Management Services on behalf of JARA Family Trust & Ballance Agri-Nutrients
167 Filipa Hope
168 Anna Schofer Forest Enterprises Limited
169 Alison Johnstone on behalf of Silver Fern Farms

Submissions 170 - 179 (PDF 6.4 MB)

170 Peter Casey on behalf of Radio Network
171 Matt Norwell, Barker & Associates on behalf of Foodstuffs Properties (Wellington)Ltd
172 Neil Berryman, C/- Zomac Planning Solutions on behalf of Progressive Enterprises Ltd
173  Tram Lease Limited
174 Darren Diack
175 Fred Dryburgh
176 Stuart Ryan, Barrister on behalf of House Movers
177 Hannah Murphy, Opus Acurity Health Group Ltd
178 Julie-Ann Bowker, J Bowker Planning on behalf of Tasman Smith Estate Trust
179 Genevieve Renall

Submissions 180 - 185 (6 MB)

180 Ashley Dunstan
181 Jamie Goodsir
182 Kimberley Jessup on behalf of Folkstone Investment Management Limited
183 Justine & Daniel Whitehead
184 Vicki Hanson
185 Felicity Kelly

Submissions 186 - 193 (PDF 4 MB)

186 Graeme Jones
187 John Dent
188 Edward Pratt
189 Peter & Janet Jackson
190 Christine Ingle
191 Graeme Maxwell
192 Mark & Rata Purdy
193 Pamela Rawle

Submissions 194 - 199 (4 MB)

194 Will Coltart
195 Michael Maguire
196 Lara Blomfield, Sainsbury Logan & Williams on behalf of Vantage Holdings Limited
197 Robyn Chapman
198 Marc & Sally Herring
199 Rochelle Horne

Submissions 200 - 202 (PDF 6 MB)

200 Andrew Taylor, Surveying the Bay on behalf of TMF Trustee Services Ltd
201 Donald Sorensen
202 Darren Tichborne

Submissions 203 - 205 (PDF 5 MB)

203 Jacqueline Siegenthaler
204 David Appleton
205 Brian Gestro

Submissions 206 - 215 (PDF 4 MB)

206 Volker Schloemer
207 Jane Thompson
208 Anna Reid
209 Peter Gilbert
210 Malcolm White
211 Adrian White
212 Greg Purcell, CEO on behalf of NZ Thoroughbred Racing
213 Jon Muller & Claire Bleakley
214 Angela Hair on behalf of Baywatch HB
215 John Bostock on behalf of Pure Hawke's Bay

Submissions 216 - 224 (PDF 1 MB)

216 Phyllis  Tichinin
217 Craig Mallett, Manager Environmental Risk & Innovation on behalf of Ministry for the Environment
218 Rose  Mohi & Mary Kirkness
219 Adele Mohi-McGoverin
220 Matt McGoverin
221a Warwick Hansen on behalf of Haupouri Trust
221b Warwick Hansen on behalf of Ocean Beach Wilderness Property Ltd
222 Philip Irwin on behalf of Historic Places Hawke's Bay Inc.
223 Nathan Strong on behalf of Unison Networks Ltd
224 Penny Reynolds

Submissions 225 - 226 (PDF 5.9 MB)

225 Travis Stull, Environmental Advisor on behalf of Trustpower Limited
226 Georgina McPherson, Burton Planning Consultants Ltd on behalf of Powerco Limited

Submissions 227 (PDF 4 MB)

227 Pauline Whitney, Boffa Miskell on behalf of Transpower NZ Ltd

Submissions 228 - 230 (PDF 1 MB)

228 Mary Barton Chorus New Zealand
229 Paul Hallowes on behalf of Telecom New Zealand Ltd
230 Chris Thomson on behalf of Meridian Energy

Submissions 231 - 232 (PDF 6 MB) 

231 Daryl McMillan on behalf of Vector Gas Limited
232 Pam Butler on behalf of Kiwirail

Submissions 233 (PDF 2 MB)

233 Diane Vesty on behalf of Hawke's Bay Fruitgrowers' Association

Submissions 234 - 236 (PDF 1.6 MB)

234 Martha Dravitzki on behalf of NZ Institute of Landscape Architects - HB Manawatu Branch
235 Richard Bullock on behalf of Delegat's Wine Estate Limited
236 Gordon Hills

Submissions 237 (PDF 3 MB)

237 Emily Grace, Tonkin & Taylor on behalf of NZ Defence Force

Submissions 238 - 244 (PDF 1.4 MB)

238 Colin Maunder on behalf of Kaingaroa Timberlands
239 Oliver Postings on behalf of NZ Transport Agency
240 Xan Harding on behalf of HB Winegrowers Association
241 Brian & Cheree Batchelor
242 Murray Keane
243 Rhys Millar
244 Sarah Reo, Cultureflow on behalf of Waipuka 3B1C1 Inc.

Submissions 245 - 247 (PDF 5 MB)

245 Andrew Taylor Surveying the Bay
246 Bill & Ann Perry
247 Frances Tucker on behalf of Glenview Settlement Trust

Submissions 248 - 250 (PDF 4.9 MB)

248 Jock Mackintosh on behalf of Sports Park HB
249a Peter & Caroline Raikes
249b Peter & Caroline Raikes
250 John Bostock

Submissions 251 - 254 (PDF 3 MB)

251 John Roil Cottages New Zealand
252 Paul Dean
253 Helen Codlin on behalf of Hawke's Bay Regional Council
254 Will Foley, HB Provincial President Hawke's Bay Federated Farmers

Submissions 255 - 259 (PDF 8 MB)

255 Anton Maurenbrecher
256 Noeleen Skelton
257 Melissa Douche, Harrison Grierson on behalf of Egg Producers Federation of NZ Inc.
258 Brent Stiver & Simon Robson on behalf of Pacific Motorcycle Club & HB Kart Club
259 Matthew Campbell

Submissions 260 - 264 (PDF 4.2 MB)

260 Gary Fowles, Transmission Manager Radio New Zealand
261 Richard McMillan
262 Andrew Taylor, Surveying the Bay on behalf of Francis Holdings Ltd and Maraekakaho Lakes Ltd
263 Malcolm White
264 Bill Loutit/Tim Fischer, Simpson Grierson on behalf of Bunnings Ltd

Submissions 265 - 271 (PDF 5 MB)

265 Richard Heikell Ernslaw One Ltd
266 Renee Murphy, Opus on behalf of Hawke's Bay Airport Ltd
267 Mike Walker on behalf of Walt Property Group Ltd
268 Mike Walker
269 Andrew Taylor, Surveying the Bay on behalf of Village Residential Ltd
270 Andrew Taylor Surveying the Bay
271 Andrew Taylor Surveying the Bay

Submissions 272 - 277 (PDF 4 MB)

272 James Luty, Beca Carter Hollings & Ferner Ltd on behalf of New Zealand Fire Services Commission
273 Andrew Sowersby, Opus Hawke's Bay District Health Board
274 Dr Caroline McElnay, HBDHB Hawke's Bay District Health Board
275 Andrew Taylor Surveying the Bay
276 John Saunders
277 Gillian Robertson on behalf of The New Zealand Anglican Church Pension Board

Submissions 278 - 281 (PDF 7 MB)

278 Andrew Taylor Surveying the Bay
279 Andrew Sowersby, Opus on behalf of Raumati Trust
280 Georgina McPherson, Burton Planning Consultants Ltd on behalf of Oil Companies (Z Energy Ltd, BP Oil NZ Ltd, Mobile Oil NZ Ltd)
281 David Walker HB Amateur Radio Club Inc.

Submissions 282 - 289 (PDF 2 MB)

282 Joyce Barry Landmarks Trust Inc.
283 Craig Nisbet
284 Ann Neill, General Manager, Central Region on behalf of NZ Historic Places Trust
285 Scott & Vicki St John
286 Geoff Alexander
287 Roger Alexander on behalf of Springvale Trust
288 Chris Ryan
289 Karanema Bartlett

Submissions 290 - 292 (PDF 6 MB)

290 Alison McEwan, Langley Twigg on behalf of Cape Kidnappers Station Limited
291 Michael Bate
292 Snow Wilkins Limited on behalf of RJ Ker Contractors Limited

Submissions 293 - 297 (6 MB)

293 Robert Pattullo
294 Bob McIntyre
295 Bob McIntyre
296 Matthew Holder, Consult Plus, on behalf of Graeme Lowe Properties Ltd and Lowe Family Holdings
297 Matthew Holder, Consult Plus on behalf of Stewart Kinnear

Submissions 298 - 300 (PDF 4 MB)

298 Matthew Holder, Consult Plus on behalf of Lowe, JE
299 Matthew Holder, Consult Plus on behalf of Bell, Mr Andy
300 Martin A'Court

Submissions 301 - 310 (PDF 4 MB)

301 Kevin Wilkins on behalf of  Pencarrow Hills Ltd
302 Simon  Scannell
303 Sam Wood, Shirley Wood, Peter Breakwell, Kate Wood as Trustees of The Awapapa Trust
304a Caroline Greenwood
304b Caroline Greenwood
305 Rhonda and Tony Diprose
306 Matthew Holder, Consult Plus on behalf of Ocean Beach Wilderness Property Ltd
307 Matthew Holder, Consult Plus on behalf of Andy Lowe
308 Matthew Holder, Consult Plus on behalf of Ocean Beach Land Holdings Ltd
309 Matthew Holder, Consult Plus on behalf of Tennyson OB Ltd
310 Ann Neill, General manager, Central Region on behalf of NZ Historic Places Trust Pouhere Taonga

Submissions 311 - 312 (PDF 682 KB)

311 Brian Chambers for Future Ocean Beach Trust
312 Patrick  Maloney